Wyjazd do Portugalii w ramach programu MARKUS - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu dla Niesłyszących i Niedosłyszących

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wyjazd do Portugalii w ramach programu MARKUS

Galerie > Galerie20

Wyjazd do Portugalii

  W dniach 3-8 czerwca 2011 roku odbył się wyjazd 10-cio osobowej grupy młodzieży niesłyszącej wraz z opiekunami do Portugalii w ramach realizacji programu Comenius.
W spotkaniu oprócz uczniów z Polski, uczestniczyli  przedstawiciele projektu z Hiszpanii oraz dwóch szkół z Portugalii. Wyjazd ten był zakończeniem i podsumowaniem dwuletniego projektu Marcus, którego głównym koordynatorem była pani Dorota Mazur.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie i uczestnictwa w mszy świętej na placu przed bazyliką. Było to wielkie duchowe przeżycie. Wielu chłopców w osobistych intencjach przebyło trasę pielgrzymkową z nowego kościoła do bocznej kapliczki Matki Bożej  na kolanach.
Uczniowie po raz pierwszy znaleźli się też nad Oceanem Atlantyckim i podziwiali urokliwe miasteczko Nazar?. Odważniejsi zażywali nawet kąpieli w zimnym oceanie!!!  Oprócz tego zwiedzili pozostałe miasta portugalskie: Leirę, Sintrę, Estoril, Lizbonę- stolicę kraju. Miasta te zachwycały licznymi zabytkami: fortami, zamkami i kościołami, urokliwymi uliczkami, piaszczystymi plażami.
Wraz z Portugalczykami i Hiszpanami uczestniczyli w warsztatach artystycznych, wykonywali mozaikę i tradycyjne zabawki portugalskie zrobione z drewna.
Wyjazd ten był też nowym doświadczeniem smakowym - młodzież miała możliwość degustacji specjałów kuchni portugalskiej m.in. owoców morza ( krewetek, małży, ślimaków).
Podsumowaniem projektu było biennale, na którym prezentowano dorobek uczniów szkół uczestniczących w projekcie oraz artystów z każdego kraju. Nasz reprezentowany był przez prace pana Andrzeja Bembenka.
Mimo dysfunkcji słuchu oraz braku znajomości języka portugalskiego nasi uczniowie znakomicie potrafili nawiązywać kontakty z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych państw. Chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia, wymieniali adresy e-mailowe, obrazowo dyskutowali na wiele interesujących tematów.
Dużym przeżyciem był  lot samolotem - dla większości była to pierwsza tego typu podróż.
Dwuletni program Comenius "Uczenie się przez całe życie" przyniósł nam wszystkim wiele ciekawych doświadczeń, przeżyć, ekscytacji. Mieliśmy możliwość poznania kultury, tradycji i zwyczajów krajów biorących udział w projekcie.
 

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego