Wycieczka Bochnia - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu dla Niesłyszących i Niedosłyszących

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wycieczka Bochnia

Galerie > Galeria32

W dniu 6 maja 2014 roku uczniowie z klas IV i V SP wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni. Zwiedzanie podziemi to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na 223 m głębokości. Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.
Niezwykłą atrakcją dostępną dla turystów była jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dzięki której zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu   o historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany był rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawiała wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Zwiedzanie kończy się w Komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Znajdują się tam: boisko sportowe, podziemna restauracja Ważynek, w której uczniowie zjedli obiad, sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych.
Kolejnym etapem wycieczki było Centrum Aktywnego Wypoczynku  Borek, gdzie uczniowie zmagali się z grawitacją i pokonywali własne lęki. Najpierw wszyscy zjechali na ponad 100 metrowej linie rozpiętej nad kąpieliskiem 12 metrów nad ziemią. Następnie samodzielnie, ale pod nadzorem instruktorów pokonywali przeszkody w parku linowym. Na zakończenie zmierzyli się z barierą własnych możliwości na ścianie wspinaczkowej. Pobyt w Borku dostarczył naszym wychowankom wielu emocji i sporej dawki adrenaliny.
W godzinach wieczornych szczęśliwi i zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Ośrodka.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego